Jak usunąć kamień z płytek pod prysznicem? Kilka sprawdzonych sposobów

Posted By: Kasia In: ŁAZIENKA On: poniedziałek, grudzień 21, 2020 Hit: 66

Utrzymanie czystości w łazience to nie lada wyzwanie. Specyficzny mikroklimat i wilgoć skutecznie to utrudniają, a jednym z miejsc, które sprawiają najwięcej kłopotu, jest kabina prysznicowa. Znajdujące się w niej zagłębienia i zakamarki sprawiają, że zbiera się w nich dużo różnych osadów i kamienia. Istotne jest to nie tylko z punktu widzenia estetyki, ale również zdrowia. W kamieniu tworzą się bowiem bakterie, które mogą mieć wpływ na Twoje samopoczucie. W naszym poradniku dowiesz się jak usunąć kamień z płytek pod prysznicem.

Skąd bierze się kamienny osad na płytkach w łazience?

Kamień w łazience spowodowany jest twardą wodą doprowadzaną do mieszkań. A czym jest twarda woda? Powstaje ona na skutek rozpuszczonych w niej minerałów, takich jak wapń i magnez. Jeśli w takiej wodzie znajduje się duża ilość tych składników, wtedy nazywana jest twardą. W łazience gromadzi się głównie węglan wapnia, który jest wytrącany na skutek wysokiej temperatury, co prowadzi do występowania kamienia na płytkach i armaturze. Powstawanie takich osadów może doprowadzić do zatykania się otworów w kranie czy słuchawce, a także do zniszczenia ceramiki sanitarnej. Dlatego tak ważne jest, by dokładnie pozbyć się kamienia z płytek i zapobiec jego rozprzestrzenianiu się.  Jak usunąć kamień z płytek pod prysznicem? To zadziała najlepiej!

Przede wszystkim pielęgnacja płytek powinna stać się rutyną. Im systematyczniej będziesz usuwać z nich nalot, tym mniej pracy będzie wymagało utrzymanie ich w czystości. Pozwoli to także uniknąć stosowania agresywnych odkamieniaczy, które mogą zniszczyć płytki w Twojej łazience. Jak skutecznie usunąć kamień z płytek pod prysznicem, aby zachowały swoje właściwości przez długie lata? 

Możesz użyć specjalnych detergentów, przeznaczonych do czyszczenia kabin prysznicowych i powierzchni wokół nich. Zwróć jednak uwagę na ich skład i działanie, ponieważ, jeśli będą zbyt silne, to uszkodzisz płytki. Zaopatrz się w płyny czy pianki, które zawierają w sobie kwasy owocowe. Są nie tylko delikatnymi detergentami, ale także skutecznymi środkami. Dobrze sprawdzą się również dobrej jakości koncentraty do czyszczenia silnych zabrudzeń. Nie tylko dokładnie oczyszczą powierzchnię płytek, ale również pozostawią na nich warstwę ochronną.

Nie doprowadzaj do osadzania się kamienia na płytkach

Lepiej zapobiegać niż leczyć, więc zadbaj o utrzymanie porządku w łazience. Po oczyszczeniu płytek z kamienia warto je też pokryć środkiem regenerującym, który sprawi, że wolniej się zużyją. Zaopatrz się w specjalną ściągaczkę do wody, dzięki której po każdej kąpieli zbierzesz wodę i zapobiegniesz powstawaniu kamienia. Raz w tygodniu przetrzyj glazurę miękką ściereczką, a zobaczysz, że Twoja łazienka będzie lśnić, a Ty skutecznie pozbędziesz się kamienia z płytek pod prysznicem, oraz z całej łazienki.

W górę