Jak zamontować odpływ liniowy? Prosta instrukcja krok po kroku

Opublikowany przez: DW w kategorii ŁAZIENKA dnia: piątek, marzec 26, 2021 Wyświetleń: 2984

Strefa kąpieli zamiast konwencjonalnego prysznica z brodzikiem? Jak najbardziej! Tego typu kabiny prysznicowe cieszą się coraz większą popularnością. Jednak wymagają one szeregu przygotowań i najlepiej jest je zrobić już na etapie planowania łazienki. Równie ważny jest wybór odpływu. W dzisiejszym artykule podpowiemy jak zamontować odpływ liniowy.  

Wady i zalety odpływu liniowego, czyli co powinieneś wiedzieć przed jego montażem

Odpływ liniowy cechuje się nie tylko estetycznym wyglądem. Jest również bardzo praktyczny. Kabina prysznicowa bez brodzika jest dużym ułatwieniem dla osób starszych oraz niepełnosprawnych. Wybór odpływu liniowego pozwoli Ci również na lepsze zagospodarowanie miejsca w pomieszczeniu. Ponadto optycznie powiększy nawet najmniejszą łazienkę i pomoże ją utrzymać w czystości. Jednak decydując się na takie rozwiązanie, musisz wziąć pod uwagę koszty tej inwestycji. Ważnym aspektem jest całościowa hydroizolacja posadzki i ścian. 

Jak zamontować odpływ liniowy? Instruktaż w kilku krokach 

Przede wszystkim upewnij się, że masz odpowiednie warunki do zainstalowania odwodnienia liniowego. Duże znaczenie ma tu konstrukcja stropowa, dlatego warto zasięgnąć opinii specjalisty, np. glazurnika. Następnie wybierz gotowy zestaw montażowy. Zwróć uwagę na takie aspekty jak maksymalna przepustowość, charakterystyka łazienki czy też materiały, z których odpływ liniowy został wykonany. Następnie należy przygotować odpływ kanalizacyjny i zainstalować kasetę. Ruszt odpływu musi być osadzony na takiej wysokości, aby kratka odpływu znalazła się 1 - 2 mm poniżej poziomu płytek na podłodze. 

Kolejne etapy montażu odpływu liniowego – o tym musisz pamiętać 

Jak zamontować odpływ liniowy? Kolejnym krokiem jest przygotowanie wylewki, uwzględniając spadek wody. Następnym, bardzo ważnym etapem jest hydroizolacja. W jej wykonaniu pomoże Ci wysokiej jakości folia w płynie. Rozprowadzaj ją wałkiem lub pędzlem i pamiętaj o zachowaniu jedno lub dwu godzinnych odstępów pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw. Utworzona w ten sposób powłoka powinna mieć przekrój 3-4 milimetrowy.  

Ostatni krok to wybór wysokiej jakości płytek i fug. Powinny się charakteryzować jak najmniejszą nasiąkliwością. Płytki muszą mieć klasę ścieralności na poziomie III lub IV. Matowa i antypoślizgowa powierzchnia to kolejny element, który powinien być wzięty przez Ciebie pod uwagę. Wybierz fugi epoksydowe, dzięki czemu będą one odporne na długotrwałą wilgoć oraz ścieranie. 

W górę