Prysznic bez brodzika – jak zrobić instalację i o czym pamiętać?

Opublikowany przez: DW w kategorii ŁAZIENKA dnia: piątek, marzec 26, 2021 Wyświetleń: 2970

Wanna czy prysznic? Które rozwiązanie sprawdzi się idealnie? Wiele osób nie wyobraża sobie łazienki bez wanny. Jednak często w niewielkich mieszkaniach nie ma na nią miejsca i wiele osób decyduje się na kabinę prysznicową. Doskonałym rozwiązaniem może być prysznic bez brodzika. Jak zrobić tego typu instalację i o czym należy pamiętać? Tego dowiesz się w dzisiejszym artykule. 

O czym powinieneś pamiętać, jeśli chcesz zainstalować prysznic bez brodzika? 

Takiej kabiny niestety nie da się wszędzie zamontować. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zaplanowanie takiego układu już na etapie budowy domu. Jak musi wyglądać łazienka, jeśli marzy Ci się prysznic bez brodzika? Jak go zrobić, jeśli chcesz tylko wyremontować łazienkę? Musisz pamiętać o odpowiednio wyprofilowanej podłodze. Aby tego dokonać, niezbędne będzie skucie płytek i podłoża pod nimi. Takie rozwiązanie jest kosztowne, dlatego też lepiej je wziąć pod uwagę przy generalnym remoncie. 

Jakie zalety ma prysznic bez brodzika? Jak zrobić miejsce w łazience? Sprawdź! 

Przede wszystkim kabina prysznicowa bez brodzika znajdzie zastosowanie w każdej, nawet najmniejszej łazience. Dzięki niej doskonale zorganizujesz i zagospodarujesz pomieszczenie. Dodatkowo nie ogranicza Cię brodzik, dlatego też może ona przybrać dowolny kształt. Jeśli wybierzesz kabinę z przezroczystego szkła, optycznie powiększysz swoją łazienkę. Jeśli masz już w niej dużą wnękę, możesz ją wykorzystać do zamontowania prysznica lub dobudować ściankę, np. z luksferów. 

Istotnym elementem są tutaj także drzwi do kabiny prysznicowej. Możesz użyć klasycznych modeli przesuwanych lub otwieranych w jedną stronę. Popularnym rozwiązaniem jest również całkowita rezygnacja z nich, czyli kabina walk-in. Jest to jedna szyba, która oddziela prysznic od reszty łazienki. Nie tylko tworzy ciekawy efekt wizualny, ale także optycznie powiększa pomieszczenie. Jest również niezwykle funkcjonalna, szczególnie gdy z prysznica mają korzystać także osoby niepełnosprawne. 

System odpływowy ma znaczenie, jeśli planujesz prysznic bez brodzika – jak zrobić i wybrać najlepszy? 

Jeśli marzysz o kabinie prysznicowej bez brodzika, to istotnym elementem tej instalacji jest odpowiedni odpływ wody. Do wyboru masz liniowy lub punktowy, a te dwa rodzaje są obecnie najpopularniejszymi rozwiązaniami.  Czym się różnią między sobą? Odpływ punktowy składa się z dwóch elementów: syfonu, który powinien być zamontowany w podłodze, oraz kratki, którą umieszcza się na poziomie posadzki. Odpływy liniowe natomiast mogą zebrać więcej wody, dzięki większej powierzchni. Instaluje się je często przy ścianie lub też na obrzeżach prysznica. W przeciwieństwie do odpływu punktowego tu nachylenie podłogi może być skierowane tylko w jedną lub maksymalnie dwie strony. 

W górę