Jak otworzyć spłuczkę? Kilka prostych sposobów na dostanie się do zbiornika z wodą!

Opublikowany przez: DW w kategorii ŁAZIENKA dnia: środa, luty 3, 2021 Wyświetleń: 53380

Spłuczki sedesowe to najczęściej proste urządzenia. Ich nieskomplikowana budowa wynika z tego, że nie mają trudnych zadań do spełnienia. W przypadku spłuczek podtynkowych może się zdarzyć, że zadania będą nieco bardziej czasochłonne. Nie oznacza to jednak, że poradzą sobie z nim tylko hydraulicy z wieloletnim doświadczeniem. Oto kilka wskazówek które pozwolą ci sprawnie otworzyć spłuczkę bez względu na model!

Otwieranie spłuczki starego typu - wszechobecny plastik!

Aby otworzyć spłuczkę starego typu, trzeba będzie zmierzyć się z elementami plastikowymi. Zwykle takie modele zbudowane są z pokryw mocowanych na zatrzask. Niestety, nie mają one prostego mechanizmu odblokowującego. Konieczne będzie podważenie spłuczki cienkim narzędziem. Możesz wykorzystać starą kartę kredytową lub śrubokręt. Z uwagi na fakt, że spłuczki otwiera się stosunkowo rzadko, możesz napotkać opór w postaci kamienia, który latami odkładał się na elemencie blokującym. W najgorszym wypadku może dojść do wyłamanie niektórych zatrzasków, ale w starszych modelach musisz się z tym liczyć.

Spłuczka podtynkowa - od czego zacząć?

To, jak otworzyć spłuczkę podtynkową, może być trudniejsze niż myślisz. Zwykle takie modele mają dobrze zamaskowane dojście do mechanizmów technicznych. Spróbuj znaleźć śrubę blokującą zewnętrzną pokrywę. Jeśli to się nie uda, złap za nią i poruszaj w górę, w dół oraz na boki. W pewnym momencie powinna się ona zsunąć z szyn odsłaniając swoje wnętrze. Dalsze kroki będą bardzo proste. Odkręć śruby zabezpieczające i zdejmij wewnętrzny panel. Głębiej znajdziesz zawory i mechanizmy uwalniające wodę. Powinieneś w łatwy sposób wyciągnąć je przez otwór rewizyjny.

Jak otworzyć typową spłuczkę ceramiczną? Musisz odrobinę pokręcić

Aby otworzyć spłuczkę ceramiczną, powszechnie dostępną w sklepach, będziesz musiał znaleźć śrubę mocującą mechanizm. Zwykle jest ona zamaskowana i pełni rolę wykończenia wokół przycisku spłukującego wodę. Jeśli nigdy nie podnosiłeś pokrywy zbiornika, może być on nieco oporny z uwagi na osad z kamienia. Żeby ułatwić sobie zdanie, użyj niewielkiej ilości preparatu usuwającego tego typu zabrudzenia i ponownie postaraj się wykonać obrót pierścieniem. Jeżeli się uda, uzyskasz dostęp do mechanizmu kryjącego się wewnątrz.

Czy można uszkodzić spłuczkę podczas otwierania?

Jeżeli nigdy wcześniej nie otwierałeś spłuczki, możesz ją uszkodzić. Zwłaszcza w starszych modelach istnieje ryzyko wyłamania zatrzasków. W nowszych typach mechanizmy są tak skonstruowane, że w najgorszym wypadku zarysujesz nieco obudowę. Warto jednak pamiętać o tym, żeby nie używać nadmiaru siły i nie podważać pokrywy. Takie metody nic nie dadzą. Jeżeli jednak w dalszym ciągu nie jesteś w stanie uporać się z tym zadaniem, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Być może to kwestia uszkodzenia lub złego montażu.

W górę