Jak naprawić spłuczkę podtynkową? Kilka porad, które Ci to ułatwią!

Posted By: Kasia In: ŁAZIENKA On: środa, luty 3, 2021 Hit: 55

Spłuczki podtynkowe to w ostatnich latach niezwykle popularne elementy wyposażenia domów i mieszkań. Ich główną zaletą są walory estetyczne. Doskonale komponują się z nowoczesnym wystrojem łazienek i toalet, głównie dzięki temu, że cały ich mechanizm kryje się pod warstwą płytek. Problemy pojawiają się jednak, gdy te niewidoczne elementy zaczynają szwankować, a dostęp do nich jest ograniczony. Nie oznacza to jednak, że nie ma możliwości przeprowadzenia prac. To, jak naprawić spłuczkę podtynkową, nie jest zadaniem trudnym - wystarczy, że będziesz posiadał podstawowe informacje na ten temat. Oto kilka porad, które ci w tym pomogą.

Naprawa spłuczki podtynkowej? Najpierw trzeba ją otworzyć!

Otworzenie i naprawa spłuczki podtynkowej jest zadaniem bardzo prostym. Na samym początku zakręć zawór wody, teraz możesz przejść do właściwych napraw. Najtrudniejszy jest pierwszy krok, czyli zdjęcie zewnętrznego panela, który kryje większość mechanizmów. Aby to zrobić, wystarczy, że dokładnie sprawdzisz, czy na jego powierzchni nie znajduje się żadna śruba mocująca. Jeśli ją znalazłeś, wystarczy ją odkręcić. Jeśli nie - przejdź do kolejnego kroku. Porusz pokrywą do góry i w dół. Takie działania nie odniosły rezultatów? Spróbuj zrobić to samo na boki. Po kilku próbach poczujesz, jak po prowadnicach całość się przesuwa. Teraz czas na odkręcenie wewnętrznych mechanizmów. Ich konstrukcja pozwala na bezproblemowe wyjęcie ich przez otwór serwisowy. W tym momencie masz swobodny dostęp do każdego elementu.

Wstępna diagnoza - pierwszy krok do sukcesu

Już na pierwszy rzut oka można ocenić potencjalnie wadliwy element. Jeżeli woda powoli się sączy, to w ogromnej większości przypadków winna jest nieszczelność. Jej przyczyną może być uszkodzona uszczelka. Jest to część, którą trzeba raz na kilka lat wymienić. Może też zdarzyć się tak, że przez twardą wodę na wszystkich mechanizmach wewnątrz zbiornika będzie odkładał się kamień i osad. Jedynym sposobem na pozbycie się jest odkamieniacz lub kwasek cytrynowy w proszku. Takie naprawy spłuczki podtynkowej nie będą trwać dłużej niż kilkadziesiąt minut.

Poważne uszkodzenia - będzie niezbędna wymiana części

Czasem naprawa spłuczki podtynkowej może okazać się nieco bardziej skomplikowana. Jeżeli podczas inspekcji mechanizmów zauważysz pęknięcia lub brakujące elementy, to znak, że konieczna jest wymiana całego mechanizmu. Jednak bez obaw, nie będzie konieczne skuwanie płytek. Wystarczy, że kupisz brakującą część lub wymienisz uszkodzoną. Montaż także nie jest trudnym zajęciem. Nie zapomnij na koniec odkręcić zaworu wody - i gotowe!

W górę