Ile miejsca na WC w twojej łazience? Zwróć uwagę na kilka szczegółów!

Posted By: Kasia In: ŁAZIENKA On: środa, luty 3, 2021 Hit: 85

Nowoczesne budownictwo rządzi się swoimi prawami. Każdy wymiar jest z góry przewidziany i nic nie jest pozostawione przypadkowi. Dokładnie te same zasady kierują urządzaniem łazienki. Szczegółowe wytyczne dotyczą także wymiarów i miejsca na WC. Warto się z nimi zapoznać i sprawdzić, czy twój projekt je uwzględnia. Oto kilka porad, które pomogą ci w odpowiednim zagospodarowaniu przestrzeni - nawet w najmniejszych pomieszczeniach

Mała toaleta - sprawdź, czy nie jest zbyt ciasna

Z doświadczenia wiemy, że czasem zorganizowanie małej toalety jest bardzo trudne. To, ile miejsca w pomieszczeniu przeznaczysz na WC, będzie kluczowe dla komfortu korzystania z niego. Na szczęście możesz wspomóc się wytycznymi, które mówią wprost ile przestrzeni będzie potrzebne. Licząc absolutne minimum, najmniejsza toaleta, która nadal pozostanie funkcjonalna, będzie miała zaledwie niecały metr kwadratowy powierzchni. Te obliczenia uwzględniają minimalne odległości od sanitariatu do ścian i przestrzeń przed sedesem. Pamiętaj jednak, że niewielkie pomieszczenie będzie klaustrofobiczne. Warto zatem wykorzystać je jako WC dla gości. Wówczas będzie spełniało swoją rolę.

Ile miejsca na WC w łazience? Jak daleko zamontować je od innych urządzeń?

Podobnie sprawa ma się w większych łazienkach, gdzie toaleta jest jednym z wielu urządzeń. Zalecenia mówią jasno - od krawędzi muszli do ściany, nie powinno być mniej niż 20 cm. Dokładnie tyle samo powinno dzielić ją od innych urządzeń, chyba, że jest to bidet, wtedy warto zostawić przynajmniej 30 cm. Zwróć również uwagę na wysokość sanitariatu. Od powierzchni podłogi do górnej krawędzi powinno być około 45 cm. Warto pamiętać, że proponowane odstępy są jedynie wartościami minimalnymi i czasem dobrą praktyką może okazać się pozostawienie nieco większej ilości miejsc na WC. Wyłącznie dla własnego komfortu! 

Co może cię zaskoczyć? Niektóre błędy są naprawdę zaskakujące!

Fachowcy,  zaczynając prace remontowe, niejednokrotnie muszą się zmierzyć z popełnionymi wcześniej błędami. Do najpopularniejszych należy, między innymi, otwieranie drzwi do wewnątrz małej toalety. Wówczas okazuje się, że przy kompletnej aranżacji swobodne korzystanie z nich jest niemożliwe. Warto także odpowiednio wcześnie zaplanować wyposażenie wnętrza i na bieżąco kontrolować pracę ekip remontowych. Zwłaszcza że to, ile zostawić miejsca na WC w łazience często jest liczone przed położeniem płytek czy wstawieniem urządzeń. W skrajnych przypadkach może okazać się, że muszla ociera się o pralkę lub suszarkę.

W górę