Na jakiej wysokości zamontować deszczownicę?

Posted By: Kasia In: ŁAZIENKA On: czwartek, październik 22, 2020 Hit: 239

Łazienka to pomieszczenie, które powinno być przede wszystkim ergonomiczne, czyli zaprojektowane tak, by jak najwygodniej się z niego korzystało. Jak uzyskać taki efekt? Otóż funkcjonalność w tym przypadku zależy w głównej mierze od właściwego rozmieszczenia i doboru armatury łazienkowej. Szczególnie istotną funkcję pełni odpowiedni wybór deszczownicy, jak również wysokość, na jakiej będzie się znajdowała. Właśnie, w tym wpisie rozwiejemy wątpliwości dotyczące ostatniej z wymienionych kwestii.

Czym właściwie jest deszczownica? 

Zanim poznasz odpowiedź na pytanie dotyczące wysokości, na jakiej powinna być umiejscowiona deszczownica, wyjaśnijmy dokładniej, czym właściwie jest.

Deszczownica ma za zadanie imitować krople deszczu, którego intensywność regulujesz samodzielnie. Określana również mianem deszczowni, goni swoją popularnością tradycyjne słuchawki prysznicowe, co nie jest zresztą specjalnym zaskoczeniem. Cechuje ją bowiem wiele zalet, takich jak duży komfort i swoboda użytkowania oraz atrakcyjny wygląd, idealnie sprawdzający się w nowoczesnych wnętrzach. Jedyną wadą jest to, że jest montowana na stałe, przez co nie można samodzielnie kierować strumieniem wody. Może bywać to uciążliwe, dlatego warto kupować ją w zestawie z tradycyjną słuchawką prysznicową.

Dwa rodzaje montażu deszczownicy

To na jakiej wysokości zamontować deszczownicę, jest kwestią równie ważną, jak podstawowe metody montażu - natynkowy i podtynkowy. Różnią się od siebie głównie ostateczną prezentacją urządzenia oraz ilością kucia, rwania i innych tego rodzaju czynności, niezbędnych podczas montażu. O ile pierwszy z nich wymaga znacznie mniej pracy, o tyle drugi wygląda zdecydowanie bardziej nowocześnie i elegancko. Dzieje się tak, gdyż decydując się na montaż podtynkowy, jedynym widocznym elementem deszczownicy będzie głowica prysznicowa i trzymający ją uchwyt. Z drugiej strony, jeśli nie chcesz zmieniać i przebudowywać połowy łazienki, to lepszym wyborem będzie montaż natynkowy. Na naszej stronie znajdziesz obydwa typy deszczownic, dostępne ponadto w rozmaitych kształtach i wielkościach.

Na jakiej wysokości zamontować deszczownicę?

Skoro już wiesz, czym jest deszczownica i jak możesz ją zamontować, przejdźmy do wysokości, na jakiej powinna być usytuowana. Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych cech użytkowników, a także ich osobistych preferencji. Uważa się, że głowica prysznicowa powinna znajdować się około 20 do 25 centymetrów nad głową osoby korzystającej. Tak więc, jeśli należysz do osób niskiego wzrostu, to odpowiednim wyborem będzie deszczownica na wysokości 180 centymetrów. Jeżeli jednak jesteś wysoki - zdecyduj się na 200 lub nawet 220 centymetrów.

W górę