Na jakiej wysokości powinna być Twoja umywalka?

Posted By: Kasia In: ŁAZIENKA On: czwartek, październik 22, 2020 Hit: 234

Korzyści z dobrze dobranej wysokości umywalki

Przede wszystkim wiedząc, na jakiej wysokości powinna być położona umywalka, unikniesz takiej nieprzyjemności, jak ciągłe pochylanie się. Jest to bowiem nieuniknione, jeśli zdecydujesz się na zbyt nisko usytuowany montaż. Z drugiej strony, jeśli Twój dom zamieszkują dzieci lub osoby starsze, to umywalka położona zaledwie kilka centymetrów za wysoko, może przysporzyć im sporo problemów. 

Pamiętaj, że łazienka powinna być przede wszystkim ergonomiczna, co jest niemożliwe przy źle dobranej wysokości tak istotnego elementu wyposażenia.

Przekonaj się więc, jak szybko i bezproblemowo zamontować umywalkę na takim poziomie, który będzie idealny dla Ciebie i całej Twojej rodziny!

Optymalna wysokość, na jakiej powinna być umywalka

W jednym z oficjalnych, rządowych biuletynów zawarte są takie informacje jak odgórnie ustalona, optymalna wysokość, na jakiej powinieneś zamontować swoją umywalkę. We wspomnianym akcie prawnym, napisane jest, że najlepszy wybór, to montaż na poziomie od 75 do 80 centymetrów. Niestety informacje te pochodzą z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku, także należy je zaktualizować. Wszystko dlatego, że średni wzrost obywateli wzrósł w porównaniu do danych sprzed ponad pół wieku. Przyglądając się obowiązującym zaleceniom europejskim, optymalną wysokością umywalki jest 15 centymetrów więcej, czyli między 85, a 95 centymetrów. Dodatkowo, zawsze pamiętaj, że znaczenie mają jednak nie tylko dyrektywy, ale również Twoje indywidualne uwarunkowania i preferencje.

Wiele zależy od Ciebie

To na jakiej wysokości powinna być zawieszona umywalka w Twoim domu, zależy tak naprawdę w głównej mierze od Ciebie. Inną sprawą jest fakt, że przy montażu zapewne ograniczać będą Cię podejścia wodne i kanalizacyjne, a raczej ich dostępność. Poza tym znaczenie ma również rodzaj umywalki – inaczej montuje się modele wolnostojące, a inaczej podwieszane lub wbudowane w blat.

Co do zasady, jeśli mieszkasz sam, jesteś wysoki (masz ponad 170 centymetrów wzrostu), to optymalnym wyborem jest montaż umywalki na poziomie około 100 centymetrów. Jeżeli natomiast korzystasz z niej nie tylko Ty, ale również dzieci, to dobrym wyborem jest zamontowanie jej na wysokości 60 centymetrów. Innym rozwiązaniem tej sytuacji może być też zakup specjalnych, niewielkich podestów dla najmłodszych.

W górę