Czy w łazienkach konieczna jest wentylacja?  

Posted By: In: ŁAZIENKA On: wtorek, lipiec 23, 2019 Hit: 504

W łazience przebywamy codziennie, podczas wykonywania higienicznych czynności. Dlatego ważne jest, aby zadbać o tą przestrzeń i uwolnić ja od powstawania pleśni czy grzybów. Jeśli wentylacja działa i zamontowana jest poprawnie, posiada duże znaczenie. To dzięki niej odprowadzany jest nadmiar zanieczyszczeń oraz wilgoci z łazienki, ale i też innych pomieszczeń. Jej nieprawidłowe działanie może prowadzić do wnikania i skraplania się wody na ścianach. Konsekwencją takich działań może być grzyb oraz zaduch unoszący się w pomieszczeniu.

Odpowiednia wentylacja.

 

Niewielkie pomieszczenia nie wymagają użycia skomplikowanych rozwiązań. Idealnie sprawdzą się w tedy grawitacyjna wentylacja bądź popularna kratka wentylacyjna. Kratka powinna być umiejscowiona daleko od drzwi, przez co powietrze będzie docierało do większej powierzchni pomieszczenia. Żeby działanie wentylacji było większe i bardziej skuteczne możemy zamontować w pomieszczeniu wentylator mechaniczny. Jest on coraz częściej stosowany w łazienkach o znacznie większej powierzchni. Posiada zróżnicowanie działanie, może działać ciągle lub podczas użytkowania pomieszczenia. Należy pamiętać, że takie rozwiązanie nie sprawdzi się w łazienkach wyposażonych w gazowe piece. Działanie elektrycznego wentylatora może bowiem znacznie zagrozić naszemu zdrowiu, poprzez zasysanie spalin do środka pomieszczenia.

Wymiana powietrza sposobem wentylacji.

 

Wentylacja łazienki to nie tylko kratki czy urządzenia mechaniczne. Nie możemy zapominać również o montażu łazienkowych drzwi. Kratka umożliwia dopływ powietrza nie tylko do łazienki, ale także i innych pomieszczeń w naszym mieszkaniu. Dlatego, podczas montażu drzwi ważne jest, aby posiadały one otwory lub były nieco podcięte od dołu. Takie rozwiązania umożliwiają prawidłowy przepływ powietrza i odpowiednie napowietrzenie wszystkich pomieszczeń w naszym domu. Regularne wietrzenie całego domu jest nadzwyczaj ważne zimą, w tedy jednocześnie odżywają mury naszego domu jak i nasze zdrowie. 

W górę