WŁAŚCIWY MONTAŻ KLIMATYZACJI
Montaż klimatyzatora obowiązkowo powinien być wykonywany przez uprawnioną do tego ekipę instalacyjną. Wykonawcy powinni posiadać imienne uprawnienia chłodnicze (certyfikat F-Gaz) oraz elektryczne. Samodzielny montaż klimatyzatora możliwy jest jedynie w przypadku urządzeń przenośnych. Jednak podczas ich montażu należy się stosować do wskazówek zawartych w dołączonej do nich instrukcji.
Do montażu klimatyzatora innego niż przenośny niezbędne są specjalistyczne narzędzia takie jak: pompa próżniowa, manometry, butle z czynnikiem chłodniczym, miernik elektryczny, kielicharka a także profesjonalny sprzęt do wiercenia otworów. Połączenia chłodnicze pomiędzy jednostkami wykonywane są z rur miedzianych zabezpieczonych odpowiedniej grubości izolacją termiczną. Należy pamiętać, że w momencie chłodzenia w jednostce wewnętrznej wykrapla się woda, którą musimy odprowadzić do kanalizacji lub na zewnątrz pomieszczenia. Najlepiej zrobić to w sposób grawitacyjny tzn. zachowując spadek na rurkach odprowadzających skropliny. Czasem jednak jest to technicznie niemożliwe i wtedy jest konieczne zastosowanie dodatkowej pompki skroplin. Jednostka zewnętrzna klimatyzatora umieszczana jest zwykle na balkonie, elewacji budynku lub jego dachu. Podczas montażu należy zwrócić uwagę na zapewnienie dostępu serwisowego oraz zachowaniu zawartych w instrukcji montażowej odpowiednich przestrzeni od ścian i barier.
Należy pamiętać o konieczności wykonywania okresowych przeglądów serwisowych zainstalowanych klimatyzatorów (najlepiej dwa razy w roku). Co więcej część urządzeń w zależności od ilości czynnika chłodniczego należy rejestrować w specjalnej bazie danych – Centralnym Rejestrze Operatorów, gdzie dokonuje się również wpisów obowiązkowych przeglądów. Informacje, które urządzenia powinny zostać zarejestrowane w tej bazie powinny być przekazane przez wykwalifikowane osoby zajmujące się montażem urządzeń klimatyzacyjnych.
NA CZYM POLEGA SERWIS KLIMATYZACJI I DLACZEGO JEST TAK ISTOTNY?
Klimatyzacja w naszym domu zapewnia wyjątkowy komfort w upalne letnie dni, jednak aby zawsze sprawnie działała, należy pamiętać o jej regularnym czyszczeniu.
Zanieczyszczony klimatyzator staje się naturalnym podłożem dla wszelkiego rodzaju drobnoustrojów, grzybów i pleśni mających negatywny wpływ na nasze zdrowie. Uważać powinni zwłaszcza alergicy, gdyż pyłki roślin i roztocza, na które są oni szczególnie uczuleni, mogą znajdować się również w zanieczyszczonej klimatyzacji i wraz z tłoczonym powietrzem z łatwością docierać do organizmu.
Pod tym kątem szczególnie istotną czynnością serwisową jest dezynfekcja jednostki wewnętrznej. Na rynku dostępna jest szeroka gama środków o działaniu czyszczącym, dezynfekującym, bakteriobójczym i pleśniobójczym. Część z nich po użyciu wymaga spłukania wodą, natomiast inne umożliwiają uruchomienie klimatyzatora już po kilku minutach po zastosowaniu, bez konieczności spłukiwania. Wszystkie preparaty chemiczne muszą posiadać atest PZH, który informuje konsumentów, że dany produkt został pozytywnie oceniony przez ekspertów Państwowego Zakładu Higieny pod kątem składu chemicznego oraz oddziaływania na zdrowie użytkowników.
Czy serwis klimatyzacji jest konieczny tylko ze względu na zdrowie?
Odpowiednia konserwacja klimatyzacji ma zasadniczy wpływ także na wydłużenie jej żywotności. Wykonywanie regularnych, zgodnych z zaleceniami producenta przeglądów serwisowych sprawia, że urządzenia klimatyzacyjne mogą pracować przez długie lata zachowując swoje parametry techniczne takie jak wydajność, poziom hałasu czy zużycie energii elektrycznej. Dzięki cyklicznym przeglądom można także odpowiednio wcześnie wykryć i usunąć drobną usterkę, zapobiegając w ten sposób powstaniu poważniejszej awarii. Optymalnie konserwację należy więc wykonać dwa razy do roku: na wiosnę oraz jesienią.
W obiektach bardziej narażonych na zanieczyszczenia takich jak punkty usługowe, restauracje czy pomieszczenia techniczne przeglądy serwisowe powinny być wykonywane odpowiednio częściej. W przypadku wykorzystywania klimatyzacji nie tylko do chłodzenia, ale też do ogrzewania powietrza, również wskazane jest zwiększenie częstotliwości konserwacji w ciągu roku.
Należy przy tym mieć na uwadze, że obowiązek konserwacji klimatyzacji wynika nie tylko z rachunku ekonomicznego i naszej dbałości o zdrowie, ale jest również nieodzownym warunkiem zachowania gwarancji na klimatyzator.
Podstawowe czynności wykonywane podczas konserwacji klimatyzacji:
- kontrola zabrudzenia filtra powietrza w jednostce wewnętrznej, jego wymiana lub mycie,
- mycie i dezynfekcja wymiennika wewnętrznego środkiem czyszczącym i odgrzybiającym,
- kontrola układu skroplin i jego mycie oraz ewentualne udrażnianie,
- czyszczenie wymiennika zewnętrznego.
Ponadto w czasie konserwacji dokonuje się także kontroli:
- stanu wentylatorów jednostki wewnętrznej i zewnętrznej,
- szczelności układu oraz ilości czynnika chłodniczego w urządzeniu,
- wartości prądów pobieranych przez elementy klimatyzatora,
- stanu baterii pilota.
Tak przeprowadzony przegląd daje nam pewność, że jakość wydmuchiwanego powietrza jest właściwa, a my możemy się cieszyć sprawnym działaniem klimatyzacji. Czynności serwisowe powinny być wykonywane przez specjalistyczną firmę serwisową posiadającą odpowiednie do tego uprawnienia. Koszt jednorazowego przeglądu zależnie od modelu i wielkości klimatyzatora wynosi ok. 200-300 zł.