Jak dobrze i tanio ogrzać nasz dom?

Posted By: Wod Tech In: Sub Category 1 On: piątek, maj 11, 2018 Comment: 0 Hit: 280

Okres jesienno-zimowy, a następnie zimowo-wiosenny, to zawsze czas intensywnego ogrzewania naszego domu. Na pewno nie raz każdy z nas próbował zaoszczędzić na ogrzewaniu robiąc to np. poprzez zakręcanie kaloryferów, co najczęściej kończyło się przeziębieniem i wydaniem pieniędzy zamiast na rachunek, to na lekarstwa.

Czy istnieje zatem jakiś skuteczny sposób ogrzania naszego domu? Przeczytajcie artykuł i przekonajcie się sami.

Jak dobrze i tanio ogrzać nasz dom?

Okres jesienno-zimowy, a następnie zimowo-wiosenny, to zawsze czas intensywnego ogrzewania naszego domu. Na pewno nie raz każdy z nas próbował zaoszczędzić na ogrzewaniu robiąc to np. poprzez zakręcanie kaloryferów, co najczęściej kończyło się przeziębieniem i wydaniem pieniędzy zamiast na rachunek, to na lekarstwa.

Czy istnieje zatem jakiś skuteczny sposób ogrzania naszego domu? Przeczytajcie artykuł i przekonajcie się sami. Nasz dom możemy ogrzewać na 3 sposoby i zapewne każdy, kto mieszka w domu jednorodzinnym stosuje jeden z nich:

1. Pierwszy sposób, to ogrzewanie za pomocą energii elektrycznej, które jest bardzo komfortowe i wygodne. Nie musimy dokładać opału, łatwo możemy regulować temperaturę i byłoby to idealne rozwiązanie gdyby nie fakt, że jest ono bardzo kosztowne. Jeśli zdecydujemy się na takie ogrzewanie, musimy liczyć się ze sporym wydatkiem na zakup i montaż paneli grzejnikowych oraz panelu sterowania i mimo, że jest to jednorazowy wydatek, to dochodzą do niego koszty eksploatacji. To, ile zapłacimy za prąd w przypadku ogrzewania elektrycznego, uwarunkowane jest od wielkości naszego domu, termoizolacji oraz kosztów energii elektrycznej. (np. https://wodtech.pl/kotly-elektryczne/33193-33193-kociol-elektryczny-ekcoln2-06- kospel.html)

2. Druga opcja, to ogrzewanie gazowe, chyba najpopularniejsze wśród użytkowników, a to wszystko dlatego, że jest ono niemal równie wygodne jak ogrzewanie elektryczne. Ponadto kotły nie zajmują wiele miejsca, nie brudzą więc są idealne. Do wyboru mamy trzy rodzaje:

*kotły tradycyjne, które są wydajne i dość ekonomiczne, wyróżniamy konstrukcje z otwartą komorą spalania oraz konstrukcje z zamkniętą komorą spalania. Koszt takiego kotła waha się od 3 000-5 000 tysięcy złotych.

*kotły kondensacyjne posiadają zamkniętą komorę spalania, a do ogrzewania pomieszczeń wykorzystują gaz dzięki czemu zmniejszają się koszty eksploatacyjne. Ich cena zaczyna się od 2 800 złotych. (np. https://wodtech.pl/kotly-stojace/24280-24280-kociol-kondensacyjny-stojacy-vks-int196- vaillant-ecovit-plus.html)

*kotły pulsacyjne, które są dość nowe na polskim rynku, pomagają ograniczyć koszty zużycia gazu nawet o 40% w porównaniu z kotłami tradycyjnymi. Ich dobra wydajność wiąże się z wyższymi kosztami zakupu, ceny zaczynają się od 15 000 tysięcy złotych.

3. Ostatnia opcja na jaką możemy się zdecydować, to ogrzewanie naszego domu paliwem stałym, np. węglem, brykietem czy eko-groszkiem. To rozwiązanie mimo, że nie należy do najtańszych, to jest równocześnie dość uciążliwe, a wszystko przez to, że wymaga od nas regularnej kontroli spalania, ponadto generuje zanieczyszczenia. (np. https://wodtech.pl/173-kotly-na-paliwo-stale)

Jak widać sposobów ogrzewania naszego domu jest wiele, tylko od nas zależy na co się zdecydujemy. Jeśli zależy nam na komforcie i wygodzie, a pieniądze nie mają dla nas znaczenia, to najprawdopodobniej zdecydujemy się na ogrzewanie gazowe. Jeśli nie przeszkadza nam ciągła kontrola opału, a chcemy zmniejszyć koszty ogrzewania świetnie sprawdzi się ogrzewanie paliwem stałym. A Ty na co się zdecydujesz?

Comments

Leave your comment

W górę